2023 KPSS Kaç Gün Kaldı?

2024 AYT Kaç Gün Kaldı? AYT Ne zaman yapılacak?

2024 AYT sınavı ne zaman? 2024 AYT Kaç Gün Kaldı? 2024 AYT sınavı sayacı. AYT hakkında merak ettikleriniz, AYT sayacı

1 Mayıs İşçi Bayramı'na Kaç Gün Kaldı?

1 Mayıs İşçi Bayramına Kaç gün kaldı? 1 Mayıs işçi bayramı ne zaman? İşte işçi bayramı hakkında her şey..

2024 LGS Sınavına kaç gün kaldı?

2024 LGS Sınavına kaç gün kaldı? LGS hakkında bilinmeyen her şey. LGS kazanmak için neler yapmalıyım?

2028 Cumhurbaşkanlığı Seçimine Kaç Gün Kaldı?

2028 Cumhurbaşkanlığı Seçimine Kaç Gün Kaldı? Seçimlere kaç gün kaldı? Yeni cumhurbaşkanı kim olacak?


2023 KPSS Kaç Gün Kaldı?

Ülkemizde kamu kurumlarını atama amacıyla yapılan 2023 KPSS Kaç Gün Kaldı? KPSS sayaç ile 2023 sınavının ne zaman yapılacağını öğrenebilirsiniz.

KPSS Nedir?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) Türkiye'de özel ve kamu sektöründe çalışacak olan kişilerin yeterliliğini ölçmek amacıyla yapılan bir sınavdır. Bu sınav, Türkiye'de kamu kurumlarında çalışmak isteyen adayların, belirli bir konu dalında yeterli bilgiye sahip olup olmadıklarını ölçmek için yapılır.

KPSS A ve KPSS B olarak iki gruba ayrılır.

KPSS Grup A Nedir?

A grubu kadrosu

– bakanlıklar;

– bakanlıklarla bağlantı; Devlet Müsteşarlığı düzeyinde bağlı ve bağlı kuruluşlar, bağımsız Genel Müdürlük;

– Özel seçme sınavından geçerek kabul edilen ve belirli bir eğitimden sonra yeterlilik sınavına tabi tutulan bu kuruluşların ortaklıklarındaki personel ve işle ilgili görevler;

– illerin özel idareleri;

– belediye teftiş organları;

Prensip olarak sosyal bilimler, hukuk ve iktisat bölümlerinden mezun olanlar KPSS-A pozisyonlarına başvurabilirler. Ancak KPSS-A pozisyonlarına mühendislik veya diğer dört yıllık bölümlerden mezun olanlar az da olsa müfettiş, denetçi, kontrolör ve uzman yardımcısı olarak başvurabilmektedirler.

A Grubu kadrolarına nasıl yerleştirildiler?

A Grubu pozisyonları, B ve C Grubu pozisyonlarında olduğu gibi merkezi bir yerleşime sahip değildir.

A Grubu pozisyonlara girecek olanlar için daha sonra ilgili kurumlar tarafından giriş sınavı yapılacaktır. Giriş sınavı yazılı ve/veya sözlü bölümlerden oluşur.

KPSS-B Grubu Hakkında

KPSS B lisans sınavına tüm lisans mezunları ya da herhangi bir derece yapma yeterliliğine sahip adaylar girebilir. KPSS-B personeli çift sayılı yıllarda işe alınır. Çünkü; Milli Eğitim Bakanlığı A Grubu kadro ve öğretmen kadrosuna başvurmayan adayların bireysel yıllarda (Örneğin 2021, 2023 vb.) KPSS'yi tamamlamaları etkili değildir. Grup B görevleri, iki yıllık sonuçları kullanır.

Tek yıllarda yapılan KPSS'ye sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilirken, çift yıllarda yapılan KPSS'ye lise, önlisans ve lisans mezunları katılabilmektedir.

B Grubu memur atamaları “merkezden atama” ve “kurumsal atama” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Merkezi atamalar KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kez yapılmaktadır. Kurum atamaları olarak da bilinen ara atamalar, kurumların belirleyeceği tarihlerde gerçekleşir.

P3'te B Grubu lisans personeline, P93'te B Grubu ön lisans pozisyonlarına ve P94'te B Grubu ortaokul mezunlarına atanan B Grubu personeline atama yapılır. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir. Örneğin 2018 KPSS B (lisans) puanı 2020 KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerlidir. 2020 KPSS lisans sonuçları ile süresi dolmuştur.

B grubu mesleklerden herhangi birine atanmak isteyen tüm adayların KPSS Genel Beceriler ve Genel Kültür sınavına girmeleri gerekmektedir.

KPSS orta öğretim

KPSS ortaokul sınavına başvurduğu tarihte mezun olmamış ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek lise mezunları başvurabilir. Ön lisans eğitimini tamamlamış adaylar KPSS ortaöğretim kademesine giremezler.

KPSS Ön Lisans

İki yılda bir yapılan KPSS'ye ön lisans 2. sınıfta okuyanlar ve ön lisans mezunları girebilir. Ön lisans derecesine sahip olan ve hâlihazırda lisans (diplomasız) derecesine devam eden öğrenciler, isterlerse ön lisans KPSS'ye veya lisans KPSS'ye girmeyi seçebilirler. Önlisans eğitimini tamamlamış adaylar KPSS ortaöğretim kademesine giremezler. Lisans mezunu bir aday önlisans/ortaokul sınavına giremez.

KPSS Lisansı

KPSS Lisans Sınavına 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile tüm bölümlerden öğrenciler girebilir.

Sınav için lise diploması gerekli mi?

Sınav sonucu 2 yıl geçerli olduğu için sınava giren aday için diploma şartı aranmaz. Ancak ön koşul, seçim sürecinin son tarihine kadar tamamlanmış olmasıdır.

KPSS B

A Grubu kadrolardan farklı olarak tüm lisans bölümleri B Grubu kadroları oluşturmaktadır.Mühendisler, Mimarlar, Veterinerler, Psikologlar, Sosyologlar, Hemşireler, Ebeler vb.

KPSS Çeşitleri

 1. KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)
 2. KPSS Lisans (Alan Bilgisi)
 3. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
 4. KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)
 5. KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)
 6. KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

KPSS Sınavlar ve Neden Yapıldığı

 • Genel Yetenek: KPSS’de tüm adayların girdiği ortak sınavdır. 30 Türkçe ve 30 Matematikten oluşan toplam 60 soruluk bir testtir.
 • Genel Kültür: KPSS’de tüm adayların girdiği ortak sınavdır. Toplam 60 sorudur. Tarih, coğrafya ve vatandaşlık alanlarından oluşur, Bu iki sınav (60+60=120 soru, 120 dakika) cumartesi sabah (CS) tek oturum şeklinde yapılır.
 • Eğitim Bilimleri: Sadece öğretmen adaylarının girdiği sınavdır. Cumartesi öğleden sonra (CÖS) tek oturumda yapılır. 80 soru 100 dakikadır.
 • Alan Bilgisi (CS) Testi (hukuk-iktisat-işletme-maliye-muhasebe):Pazar sabahı (PS) yapılır. Her bir alandan 30 soru sorulur. Sınav 150 sorudan oluşur ve 160 dakikadır.
 • Alan Bilgisi (PÖS) Testi (çeko-ekonometri-istatistik-kamu yönetimi-uluslararası ilişkiler):Pazar öğleden sonra (PÖS) yapılır. Her bir alandan 30 soru sorulur. Sınav 150 sorudan oluşur ve 160 dakikadır.
 • Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınav (ÖABT): Öğretmen adayları için yapılan sınavdır. ÖSYM’nin belirlediği öğretmenlik alanlarında yapılır. 50 soru için 75 dakika cevaplama süresi verilir.
 • Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT): Diyanet işleri kadrolarına atanmak için yapılan sınavdır.